Głównym założeniem badania było dostarczenie szczegółowych informacji na temat sektora rzemiosła, w tym jego ekonomicznej i finansowej kondycji, najważniejszych problemów i barier, z którymi spotykają się rzemieślnicy, a także ich oczekiwań i potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb szkoleniowych. Jednym z istotnych elementów badania była analiza zmian technologicznych, obejmujących postępującą cyfryzację, automatyzację i robotyzację oraz zrozumienie, jak te zmiany oddziałują na sektor. Badanie obejmowało również analizę wymagań stawianych pracownikom w rzemiośle, pożądanych i deficytowych kwalifikacji oraz struktury wynagrodzeń. Raport z badania został uzupełniony o informacje o uwarunkowaniach kształcenia zawodowego, w tym kształcenia dualnego, systemów certyfikacji i zdobywania dyplomów, a także współpracy rzemiosła z oświatą. W końcowej części raportu, na podstawie zebranych informacji, zostały przedstawione rekomendacje dotyczące możliwych działań i strategii mających na celu wsparcie i rozwój rzemiosła na terenie Dolnego Śląska.
W badaniu zostały wykorzystane wywiady z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność rzemieślniczą na terenie Dolnego Śląska, przedstawicielami szkolnictwa zawodowego oraz organizacji działających w strukturze rzemiosła tj. izb, cechów i spółdzielni rzemieślniczych.
W dniu 23 listopada odbyła się prezentacja wyników badania w formie on-line. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych z sektora rynku pracy i edukacji, w tym powiatowych urzędów pracy, Kuratorium Oświaty, Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, samorządu gospodarczego rzemiosła, organizacji pracodawców i innych zainteresowanych powyższym tematem instytucji z naszego województwa.
Pełny raport z badania jest zamieszczony na naszej stronie internetowej www.wupdolnoslaski.praca.gov.pl w zakładce Badania/analizy rynku pracy.
Usługa finansowana ze środków Funduszy Pracy.