W dniu 18 kwietnia 2018 roku w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, które poprowadził Przewodniczący WRRP – Pan Andrzej Otręba. Na posiedzenie zaproszeni byli również Członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, aby móc zapoznać się z prezentacją dotyczącą Dolnośląskiego Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2018 rok.
W obradach uczestniczyli również: Pani Ewa Grzebieniak - Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Pani Lilla Jaroń – Wicedyrektor DWUP oraz Pan Bartosz Kotecki - Wicedyrektor DWUP.
Po przywitaniu uczestników spotkania Pan Andrzej Otręba – Przewodniczący WRRP zaproponował następujący porządek obrad:
- Otwarcie posiedzenia WRRP i przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia WRRP z dnia 27.02.2018 r.
- Zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2018 rok.
- „Prognozy i trendy na rynku pracy województwa dolnośląskiego w 2018 r. w oparciu o przeprowadzone badania i analizy".
- Wyrażenie opinii w sprawie określenia aktualizacji wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może być dokonywana refundacja.
- Podjęcie uchwał w sprawie wydania opinii dotyczących nowych kierunków kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.
- Sprawy różne.
W prezentacji omówione zostały m.in.:
- Założenia programowo-organizacyjne do przygotowania Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2018-2020,
- Główne wyzwania na polskim rynku pracy,
- Diagnoza sytuacji na dolnośląskim rynku pracy,
- Priorytety dolnośląskiej polityki rynku pracy w roku 2018,
- Główne kierunki działań na dolnośląskim rynku pracy w roku 2018,
- Cele dolnośląskiej polityki rynku pracy w roku 2018 według priorytetów.
- Grupy wymagające szczególnego wsparcia na rynku pracy Dolnego Śląska w roku 2018,
- Źródła finansowania oraz wskaźniki monitorowania Planu.
Pan Andrzej Otręba Przewodniczący WRRP wskazał m.in. na potrzebę utworzenia bazy nauczania zawodowego w kontekście zmieniających się trendów na rynku pracy oraz wyszedł z propozycją zaproszenia na kolejne posiedzenie Rady starostów 4 powiatów województwa dolnośląskiego, w których istnieje największe bezrobocie – aby poznać przyczyny tej sytuacji.
Po zakończonej dyskusji Dolnośląski Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2018 rok został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez członków Rady.
Zgodnie z kolejnym punktem obrad, Pani Dyrektor Ewa Grzebieniak przedstawiła wyniki „Badania przedsiębiorców z obszaru województwa dolnośląskiego dotyczące zapotrzebowania na pracowników w perspektywie średniookresowej, w tym m. in. wpływu rozwoju technologii na rynek pracy w najbliższej przyszłości i zatrudniania cudzoziemców", zleconego przez DWUP. Głównym celem badania było przygotowanie diagnozy oraz prognozy zapotrzebowania na kwalifikacje i kompetencje zawodowe na dolnośląskim rynku pracy. W badaniu wzięli udział przedsiębiorcy mający siedzibę bądź oddział na terenie województwa dolnośląskiego, zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę lub w formie umów cywilnoprawnych. Badanie nie obejmowało podmiotów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Kolejne badanie tj. „Badanie gotowości do podjęcia pracy przez osoby długotrwale bezrobotne w największych miastach Dolnego Śląska" z uwagi na jego obszerność zostanie zaprezentowane na kolejnym posiedzeniu Rady.
Po prezentacji wywiązała się dyskusja dotycząca m.in. problemów pracodawców w znalezieniu odpowiednich pracowników w regionie. Wiceprzewodniczący WRRP - Pan Roman Potocki poinformował, że jako Przewodniczący Konwentu Powiatów Dolnego Śląska podjął działania zmierzające do rozmów z dużymi firmami takimi jak LG, Lufthansa czy Mercedes w kierunku tworzenia m.in. klas patronackich oraz korekty klas już powstałych. Poinformował również o planach firmy LG-Chem - zatrudniającej obecnie 4000 osób, która chce zwiększyć zatrudnienie docelowo do 8000 osób, a osób bezrobotnych na terenie Wrocławia, które mogłyby ewentualnie znaleźć tam zatrudnienie jest w przedziale 1200-1400 osób. W związku z tym istnieje potrzeba zatrudnienia obywateli Ukrainy i w tym celu zostaną zatrudnione dodatkowe osoby w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu, które będą je obsługiwać. Ponadto Firma LG-Chem ma zamiar utworzenia na swoim terenie przedszkoli dla dzieci pracowników, którzy wykażą chęć podjęcia zatrudnienia.
W kolejnej części posiedzenia członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali wykaz zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może być dokonywana refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Wykaz zostanie opublikowany do końca kwietnia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
W przedostatnim punkcie obrad Członkowie Rady zaopiniowali 29 nowych kierunków kształcenia z wniosków złożonych przez dyrektorów 10 szkół ponadgimnazjalnych z województwa dolnośląskiego.
W punkcie dotyczącym spraw różnych Przewodniczący WRRP zaproponował przyjęcie poprawki do regulaminu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, w § 15 pkt. 2, doprecyzowującą zasady rozliczania kosztów przejazdów na posiedzenia Rady, które są refundowane ze środków Funduszu Pracy. Poprawka została przyjęta jednogłośnie przez Członków Rady.
Po wyczerpaniu przyjętego porządku obrad, Pan Andrzej Otręba – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zamknął posiedzenie.