Osoba chora może być również dobrym pracownikiem! – podsumowanie konferencji

Print Drukuj

Blisko 100 osób – specjaliści związani z rynkiem pracy, lekarze, przedstawiciele instytucji i organizacji zrzeszających pracodawców – wzięli udział 10 czerwca w specjalnej konferencji. Organizatorem przedsięwzięcia zatytułowanego „Aktywizacja zawodowa osób z doświadczeniem choroby psychicznej – fakty i mity" był Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

–  Konferencja miała za zadanie odczarować mit osoby chorej psychicznie, jako takiej, która skazana jest na porażkę w poszukiwaniu pracy. Specjaliści zgodnie przyznają, że najtrudniejsze, a jednocześnie najważniejsze jest wspólne unikanie stygmatyzowania takich osób. Pierwsze kroki w tym kierunku poczyniliśmy, obecnie ruch jest po stronie samych pracodawców i bezrobotnych – mówi Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i dodaje: – DWUP w ramach bieżących działań ma na uwadze w szczególności wdrażanie szkoleń dla doradców klienta powiatowych urzędów pracy, których celem jest podnoszenie jakości świadczonych usług, w tym ze szczególnym uwzględnieniem obsługi osób niepełnosprawnych. Trzeba bowiem pamiętać, że praca z takimi klientami ma inną specyfikę niż wsparcie udzielane zdrowym bezrobotnym.

Spotkanie zgromadziło specjalistów z instytucji, które świadczą wsparcie dla osób niepełnosprawnych w tym osób doświadczających chorób psychicznych. Wśród prelegentów znaleźli się m. in.: wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, lekarz psychiatra Ewa Bartecka-Piłasiewicz, która przedstawiła możliwości i bariery pracy osób z zaburzeniami psychicznymi; lekarz psychiatra Jacek Borys, dyrektor ds. lecznictwa w Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji w Stowarzyszeniu św. Celestyna, który przedstawił aspekt walki osoby doświadczonej chorobą psychiczną z możliwościami pozostania aktywnym uczestnikiem rynku pracy.

Perspektywą pacjenta – osoby dotkniętej chorobą oraz trudnościami z jakimi się zmaga – dzieliła się z uczestnikami konferencji Jolanta Włodarska-Hackemer, psycholog kliniczny. Specjalne wystąpienie miał również przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu. Dr n. med. Jolanta Ziółkowska mówiła o działaniach ZUS na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością psychosomatyczną. Zaś przewodnicząca Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Bożena Zimoch podzieliła się wskazaniami do zatrudnienia w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności, co jest ważnym elementu procesu reintegracji zawodowej.

– Niezwykle ważne z perspektywy uczestników wydarzenia –  reprezentantów powiatowych urzędów pracy, akademickich biur karier, ośrodka aktywizacji zawodowej, reprezentantów ośrodków medycyny pracy oraz pozostałych partnerów rynku była możliwość zapoznania się z podejściem pracodawców do zatrudniania osób doświadczających chorób psychicznych. Tę perspektywę przybliżył nam reprezentant Konfederacji Lewiatan - Dariusz Jadczyk, członek rady głównej konfederacji. Nie zabrało również aktualnej informacji o działaniach realizowanych przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, dzięki wystąpieniu wiceprezes Małgorzaty Gorący – wylicza Aleksandra Jabłońska, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej we Wrocławiu.

Dodajmy, że aktywizacja osób z doświadczeniem choroby psychicznej  jest przedmiotem działań wpisujących się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, a w nim z ramienia samorządu województwa uczestniczy DWUP. Bezpośrednią aktywizację osób borykających się z problemami zatrudnienia z powodu choroby prowadzą wyspecjalizowane komórki instytucji, zajmujące się poradnictwem zawodowym – Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu.

Konferencję „Aktywizacja zawodowa osób z doświadczeniem choroby psychicznej – fakty i mity" Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zorganizował przy współpracy Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej oraz Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.


            

Informacje o publikacji dokumentu