Informacja dotycząca zlecania działań aktywizacyjnych na Dolnym Śląsku

Print Drukuj

 

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy wprowadziła nowe rozwiązanie mające przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku pracy,
a mianowicie możliwość zlecania działań aktywizacyjnych dla osób bezrobotnych niepublicznym agencjom zatrudnienia. Przez ostatnie 2 lata rozwiązanie to było testowane w trzech województwach w Polsce, w tym m.in. na Dolnym Śląsku. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy był realizatorem projektu pilotażowego „Partnerstwo dla pracy".

Pod koniec 2014 roku DWUP ogłosił przetarg na zlecanie działań aktywizacyjnych dla 1510 osób bezrobotnych z terenu 4 powiatów naszego województwa (lubińskiego, wołowskiego, ząbkowickiego i zgorzeleckiego). W wyniku prowadzonego postępowania wyłoniono realizatora, którym została Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

W dniu 26 lutego b.r. we Wrocławiu została podpisana umowa dotycząca zlecenia działań aktywizacyjnych pomiędzy DWUP, Powiatowymi Urzędami Pracy zaangażowanymi w realizację przedsięwzięcia oraz DARR S.A.

Powiatowe Urzędy Pracy skierują do realizatora osoby długotrwale bezrobotne w celu objęcia ich zaproponowanym przez oferenta pakietem działań mających na celu podjęcie i utrzymanie odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej. Zawarta umowa obowiązuje do 31 grudnia 2016 r. i zakłada wskaźnik skuteczności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 50%.

Jak wskazuje Monika Kwil-Skrzypińska – Dyrektor DWUP - zlecanie działań aktywizacyjnych agencjom zatrudnienia jest rozwiązaniem, które ma odciążyć powiatowe urzędy pracy w działaniach na rzecz doprowadzenia do zatrudnienia bezrobotnych oddalonych od rynku pracy tj. długotrwale bezrobotnych z ustalonym II lub III profilem pomocy.  Doświadczenia wielu krajów pokazują, iż podmioty niepubliczne mogą zostać aktywnie włączone w proces przywracania takich osób na rynek pracy, w szczególności poprzez świadczenie kompleksowych i zindywidualizowanych usług dopasowanych do potrzeb oraz możliwości klientów - jednocześnie nie realizując szeregu działań administracyjnych, do których zobligowane są jednostki publiczne.

Rezultaty projektów pilotażowych przeprowadzonych w zakresie aktywizacji długotrwale bezrobotnych przy zaangażowaniu podmiotów niepublicznych w województwach podkarpackim, mazowieckim i dolnośląskim, również dowodzą, że warto wykorzystywać i doskonalić taki instrument na polskim rynku pracy, dbając równocześnie o coraz wyższe standardy i poprawę efektywności działań.

Dzięki modelowi finansowania opartemu na efektach, duża grupa bezrobotnych ma zostać doprowadzona do zatrudnienia, a część z nich utrzymać to zatrudnienie przez co najmniej 6 miesięcy. Podmiot realizujący działania aktywizacyjne wynagradzany będzie za przywrócenie na rynek pracy osoby bezrobotnej i utrzymanie jej w zatrudnieniu – co zdecydowanie zwiększa efektywność wykorzystania środków Funduszu Pracy przeznaczonych na kontrakt.

 

 

Informacje o publikacji dokumentu