Służba Zastępcza - Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy


Służba Zastępcza

Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2024 r., poz. 248) – (dalej: Ustawa).
Dział XIX „Służba zastępcza" Ustawy określa: przepisy ogólne, służbę zastępczą w podmiocie oraz służbę zastępczą w formacjach uzbrojonych.
Zgodnie z art. 571 Ustawy osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej, która została przeznaczona do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, może złożyć wniosek o przeznaczenie jej do służby zastępczej w podmiocie. Wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej w podmiocie powinien zawierać:
  1. imię i nazwisko osoby,
  2. numer PESEL osoby,
  3. oświadczenie o wyznawanych przekonaniach religijnych,
  4. wskazanie w wyznawanej doktrynie religijnej podstawy wyłączającej możliwość odbywania służby wojskowej oraz wykazanie rzeczywistych związków z wyznawaną doktryną religijną lub wskazanie wyznawanych zasad moralnych, które pozostają w sprzeczności z obowiązkami żołnierza odbywającego służbę wojskową.
Wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej w podmiocie osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej składa na piśmie do właściwej komisji wojewódzkiej, za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji, najpóźniej w dniu doręczenia jej karty powołania do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej (art. 572 Ustawy).
Aktualny stan prawny
Służbę zastępczą w podmiocie można pełnić wyłącznie w okresie trwania obowiązku pełnienia zasadniczej służby wojskowej (art. 559 ust. 3 Ustawy). W obecnym stanie prawnym obowiązuje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (art. 143 Ustawy), a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów nie wprowadził, w drodze rozporządzenia, obowiązku pełnienia zasadniczej służby wojskowej, określając termin jej rozpoczęcia i zakończenia, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych (art. 152 ust. 2 Ustawy).
Zgodnie z art.  571 ust. 1 Ustawy osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej, która została przeznaczona do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, może złożyć wniosek o przeznaczenie jej do służby zastępczej w podmiocie. Przeznaczenie do służby zastępczej może nastąpić po spełnieniu określonych warunków. Warunkami tymi są, aby wnioskodawca podlegał kwalifikacji wojskowej i został przeznaczony do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej w podmiocie może złożyć wyłącznie osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej, czyli obywatel RP, który ukończył 18 lat życia, podlegający rejestracji wojskowej i kwalifikacji wojskowej (art. 53 Ustawy). Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenia zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczpospolitej Polskiej (art. 56 Ustawy).
 
Obsługa Komisji Wojewódzkiej do spraw Służby Zastępczej – Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy filia we Wrocławiu, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4, tel. 071 39-74-100,  e-mail: wroclaw.dwup@dwup.pl.
 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę